Jak odnaleźć się w roli matki?

Lipiec 5, 2017 0

Kiedy zostajemy mamą w życiu zmienia się praktycznie wszystko. Od relacji z naszym partnerem przez plan dnia aż po hormony buzujące w naszym ciele. Jak się odnaleźć w roli matki? O tym dzisiaj kilka słów, zapraszam 🙂

Jestem mamą. Tak. Od 2 i pół miesiąca. Mówicie, że to mało? Jest to czas, kiedy już jestem ogarnięta ze sobą i dzieckiem. Przynajmniej na ten moment, bo zaraz zacznie się ząbkowanie i na nowo trzeba będzie nauczyć się funkcjonować. Bardzo trudno było mi się przestawić na bycie mamą. Nie dlatego, że chciałam ją być, tylko dlatego, że chciałam być idealna. Robić wszystko. Zajmować się dzieckiem, sprzątać, gotować, wyglądać dobrze i najlepiej jeszcze znaleźć czas na pracę. Czy tak się da? Wiele blogerek pokazuje, że tak się da i tak powinno być. Ale nie martw się, nie musisz być taka jak one. Możesz po prostu oddać się swojemu dziecku. Bo tego czasu już nie będzie. To jedyny taki moment. Wracamy do tytułowego pytania: Jak się odnaleźć w roli matki?

Daj sobie czas

Nie stawiaj sobie za zadanie bycia instagramową mamą, która dzień po porodzie wygląda idealnie, a miesiąc później już biega i ogarnia wszystko. Oczywiście jeśli masz takie możliwości to super, ale to nie znaczy, że tak musi mieć każda z nas. Na początku musimy dać sobie czas i naszemu dziecku. Bo to my jesteśmy dla niego najważniejsze. Dajemy nie tylko jedzenie, ale i miłość i poczucie bezpieczeństwa. Dziecka ma ogromną potrzebę bycia blisko rodziców. Więc to im dawajmy. Jak dziecko chce ciągle być na cysiu, to niech będzie, bo to dla niego nie tylko jedzenie, ale i spokój i bliskość matki.

Co jest ważniejsze? – Ustal priorytety

My kobietki jesteśmy takie, że chcemy zrobić wszystko. A później marudzimy, że nikt nam nie pomógł i padamy na twarz. A czy poprosiłyśmy o pomoc? Po porodzie bardzo ważna jest pomoc partnera i rodziny. Dlatego, że mamy mają ważniejsze sprawy niż sprzątanie. Ja chciałam zrobić wszystko. Sama karmić dziecko, sama sprzątać, sama gotować obiady i najlepiej jeszcze znaleźć 3 godzinki na pracę. Da się tak? Ja nie dałam rady. W pierwszych 6 tygodniach nie było mowy o pracy. Ledno miałam czas, żeby zjeść na spokojnie posiłek. Mój partner powiedział mi: “Nie musisz robić wszystkiego. Rób tylko to, co najważniejsze”. A więc posłuchałam go i ustaliłam priorytety. Co jest najważniejsze? Dziecko, regularne posiłki, picie wody i sen. Cztery najważniejsze rzeczy. Resztę robiłam, jak mi zostało na to czasu.

Czysty dom nie jest najważniejszy

Znam wiele mam i każda przy pierwszym dziecku chciała być idealną mamą. Ale dla innych. Czyli zajmować się dzieckiem, być piękną, codziennie się malować i mieć o każdej porze dnia czysty dom. To tak dobrze wygląda, jak patrzą na to inni. Ale my nie mamy być dobrą mamą dla osób z zewnątrz, tylko dla naszego dziecka. Ja bardzo szybko stwierdziłam, że czysty dom to nie jest najważniejsza rzecz w tym momencie. Zdecydowanie bardziej wolałam spokojnie napić się herbaty, czy przespać się, kiedy nasze dziecko spało. A gdy nie spało, to spędzać czas z nim. Chodzić na spacery, bawić się i pokazywać świat.

Śpij w czasie, gdy śpi Twoje dziecko

To o czym wspomniałam w poprzednim akapicie, śpij, kiedy śpi Twoje dziecko. Dlaczego? Bo dziecko mamy ciągle – dzień i noc. To nie jest jak z pracą, że mamy deadline w piątek wieczorem, więc dajemy z siebie wszystko od środy do piątku, a w weekend odpoczywamy i się regenerujemy. A małemu dziecku (mówię tutaj o tym okresie, w którym ja mam doświadczenie – czyli do 2,5 miesiąca) nie powiemy – idź się pobaw, bo mama chce odpocząć. Zazwyczaj takie dziecko nie śpi całej nocy. Ja mam to szczęście, że nasz syn w tym momencie potrafi przespać 7 godzin nocą, zjeść i spać jeszcze 2-3 godzinki. Ale też nie każdej nocy tak jest. Więc nie zawsze wiem, czy mogę sobie pozwolić posiedzieć dłużej wieczorem, czy trzeba iść spać, bo dziecko będzie się budziło co 3 godziny. Ale warto wykorzystać czas, kiedy śpi dziecko i odsypiać noce, albo przynajmniej odpoczywać.

Znajdź chwilę dla siebie

Bycie mamą to bardzo ważna sprawa. Ale nie zapominaj, że jesteś też kobietą. Znajdź chwilę dla siebie. Pójdź na zakupy. Spotkaj się z przyjaciółkami. Poleż w wannie i zrelaksuj się. Obejrzyj swój ulubiony serial. Znajdź czas na czułości z partnerem. To wszystko jest nam potrzebne.

Kochane napiszcie mi, jak to u Was wyglądało? Czy też chciałyście robić wszystko same? Jakie rady dałybyście przyszłym mamom? Jak odnalazłyście się w roli mamy?


Dodaj odpowiedź:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *